Hotel Spichrz jest umieszczony wewnątrz XVIII – wiecznych szwedzkich spichlerzy oraz w kamienicy mieszczańskiej z przełomu XVIII i XIX wieku. Leży nad rzeką Wisłą, tuż przy Bulwarze Filadelfijskim, przy ulicy Mostowej.
Spichrz dysponuje 39 pokojami: jednoosobowymi, dwuosobowymi, dwupoziomowymi pokojami typu studio i przestronnymi apartamentami z widokiem na Wisłę. Drewniane stropy i filary, grube mury, przytulnie zaaranżowane wnętrza i urokliwy taras widokowy przyciągają do Spichrza Gości ceniących spokój i wygodę.

historia spichlerza przy ul. Mostowej 1


Hotel Spichrz położony jest w centrum Starego Miasta pośród innych zabytków Torunia wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dwuskrzydłowy, czterokondygnacyjny spichlerz wybudowany przez kupca toruńskiego Jana Noggena obecnie jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Na przestrzeni lat pełnił funkcję spichlerza, koszarów wojskowych, a w roku 1823 władze pruskie przebudowały spichrz na wojskowy magazyn żywności. Data ta jest znamienna, ponieważ w tym roku wymieniono wszystkie stropy, założono nowe schody i dach. Spichrz połączono z basztą (znajdującą się w ciągu średniowiecznych murów obronnych) dobudowując tzw. łącznik z żurawiem. Przebudowano również samą basztę: zmieniono dach na dwuspadowy, zainstalowano mechanizm dźwigowy z wielkim kołem napędowym i belką do nawijania liny transportowej. Z niewielkimi zmianami spichrz przetrwał do lat 90 – tych XX wieku, pełniąc w międzyczasie funkcje biurowo – gospodarcze.

W roku 1999 obecni właściciele rozpoczęli prace renowacyjne. Odnowa pierwotnego układu wnętrz, zabytkowych drewnianych belek, stropów, wyremontowanie koła dźwigowego i przystosowanie szwedzkiego spichlerza do funkcjonowania jako hotel i restauracja trwały do 2003 roku, w którym to oficjalnie otwarto Hotel Karczmę Spichrz.

nagrody


  • nagroda Prezydenta Miasta Torunia „Obiekt Roku 2003/ 2004”
  • nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek zadbany AD 2005”
  • główna nagroda w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja roku 2003”
  • certyfikat Złoty Standard w obsłudze Klienta 2012 rok
  • uczestnictwo w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza
  • „Najlepszy Produkt Pomorza i Kujaw 2013” przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego
  • nagroda „Hotel z Pomysłem” 2013
  • II miejsce w konkursie Toruń Ogrodem w kategorii Zieleń Zespołu Staromiejskiego
  • wskaźnik Moralności Płatniczej
lokalizacja

Zmiana organizacji ruchu


Drodzy Goście, w dniach od 4.10.2022 do odwołania przy hotelu Spichrz nastąpiła znaczna zmiana organizacji ruchu. Zamknięty jest przejazd Bulwarem Filadelfijskim. Prosimy o pobranie mapki, na której zaznaczyliśmy, którędy możecie Państwo dojechać do Spichrza.

metrów do rzeki Wisły
metrów do ulicy Szerokiej - głównego deptaku w Toruniu
metrów do Zamku Krzyżackiego
metrów do Pomnika Kopernika
metrów do Rynku Staromiejskiego

Hotel Karczma Spichrz
Mostowa 1
87 – 100 Toruń
Recepcja: +48 603 381 498
Karczma: +48 885 267 423